Page 11 - APSSCR_kveten final

This is a SEO version of APSSCR_kveten final. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »

květen / 2010

11

reportáž

Pro vaše klienty se zhoršenou pohyblivostí už schody nemusejí znamenat neřešitelný problém.

Britská společnost Stannah zná způsob, jak snadno a především bezpečně překonat schodiště v domě i venku: schodišťové sedačky Stannah vracejí svobodu seniorům i mladým lidem s pohybovými problémy nebo po úra-zech. „Schodišťová sedačka mi umožnila dostat se po roce ven z domu. Kvalita mého života se významně zlepšila,“ říká sedmdesátiletý klient společnosti Stannah trpící osteoartrózou. Výhodou sedaček Stannah je to, že se dají nainstalovat na všechny druhy schodišť: rovná, točitá, dlouhá, krátká nebo úzká, a to díky individuálně řešené kolejnici.Montáž kolejnice nevyžaduje stavební úpravy, konstrukce navíc na schodišti zabere mini-mum místa a samotná sedačka se dá elegantně sklopit. Pohyb ostatních uživatelů schodiště tak není omezen. Jak sedačky Stannah fungují? Jsou napájeny elektřinou z běžné zásuvky a mají spotřebu jen jako 100 wattová žárovka. Jistotou při výpadku proudu jsou vlastní baterie. Máte-li obavy o bezpečnost vašich klientů, můžete být klidní: bezpečnost je pro Stannah prioritou. Uživateli sedačky nehrozí úraz elektřinou a díky senzorům ani poranění během jízdy. I díky tomu je Stannah nejžádanějším světovým výrobcem schodišťových sedaček.

Stannah: bezpečně nahoru

PR článek STANNAH

kého kraje, popsal situaci domovů pro seniory v tomto kraji. Je zde registrováno 29 posky-tovatelů služby domov pro seniory, což zna-mená 37 zařízení s kapacitou 2926 lůžek. Jeden z vážných problémů tvoří stáří a technický stav mnohých objektů, kde je služba poskytována. Je otázkou, zda řešit tuto situaci rekonstrukcí pří-slušných objektů, nebo raději výstavbou nových. PředsedaARGE – seniorských domů Horní-ho Rakouska pan Martin König hovořil o per-sonálních problémech domovů pro seniory. Jsou způsobeny jednak potřebou navyšování počtu pracovníků vzhledem k zhoršujícímu se zdravotnímu stavu klientů domovů, jednak zvyšujícími se požadavky na jejich kvalifkaci, dále nedostatečným mzdovým ohodnocením a také nízkou atraktivitou tohoto povolání. Řešením může být atraktivní koncept náboru do pracovních pozic v sociálních službách, úzká spolupráce s úřady práce, nabídka kvalitního vzdělávání, kampaně měnící image tohoto po-volání apod.

Eva Procházková, odbornice, sestra a lek-torka působící v Rakousku i ČR, se ve svém příspěvku věnovala rozdílům mezi domovy pro seniory v obou zemích.Základní rozdíl ve vzdě-lávání sester spočívá v tom, že zatímco u nás již sestry musí mít univerzitní vzdělání, v Rakous-ku sestry studují v základní formě 3 roky a toto studium je bez maturity, což přináší následně problémy v jejich uplatnění. Pokud jde o admi-

nistrativní oblast, v Rakousku existuje jednotný plán péče, na kterém participují všichni pra-covníci, u nás jsou zatím plány stále vícečetné. Rozdíly jsou také např. v aplikaci terapie, kdy naše sestry jsou ohodnocovány za vykázané výkony, zatímco v Rakousku mají pevné odmě-ny.V Rakousku provádějí kontroly péče sestry z k tomu pověřených institucí, nikoliv úřední-ci, často bez znalosti praxe, jako u nás.Ačkoliv v Rakousku mají sestry nižší vzdělání, mají větší kompetence. Dalším rozdílem je počet stupňů PnP, kde oproti našim 4 mají v Rakousku stano-veno stupňů 7. Od 4. stupně je klient kvalifko-ván k přijetí do domu pro seniory.Odlišností je také skutečnost, že významnou část péče o se-niory přebírají v Rakousku dobrovolníci. Kro-mě tohoto jevu je nutné v ČR zlepšit i paliativní a hospicovou péči.

Heinz Stieb, ředitel Haus Föhrenhof,předsta-vil rakouský systém fnancování péče o seniory. Jak již bylo dříve řečeno, každá z 9 spolkových zemí se řídí vlastními zákony. Od roku 1993 je systém založen na kombinaci fnančního a věc-ného plnění, v jejímž centru stojí z daní fnanco-vaný příspěvek na péči.Otázkou zůstává účelné využívání PnP lidmi, kteří ho pobírají. Zařazení do některého ze stupňů PnP se řídí časovou náročností adekvátní péče, ale částka nepokrý-vá nikdy 100% této potřeby. 80% klientů je tak závislých na sociální pomoci i přesto, že pobírají penzi a příspěvek na péči. Protože mnohým se-

niorům zůstává pouze kapesné, ostatní peníze jsou odebrány institucí, máme co dělat i s otáz-kou lidských práv.V Rakousku se nabízejí čtyři modely fnancování péče o seniory v budouc-nosti:

1. dobrovolné privátní pojištění 2. povinné penzijní připojištění 3. sociální pojištění 4. zákonné daňové odvody

Pro dořešení fnancování ovšem chybí poli-tický konsensus. Jako ideální se jeví kombinace pojištění a příjmů z daní ve formě sociálního fondu, který by umožnil pokrýt náklady na péči v plné výši.

Mgr. Marcela Vítová se ke svému příspěvku na téma Individuální plánování průběhu sociál-ních služeb se seniory z časových důvodů již nedostala. Obsah jejího příspěvku, resp. power-pointové prezentace, vyjde ve dvojjazyčném sborníku z konference, jehož vydání je pláno-váno na květen v počtu cca 500 kusů.Ten bude obsahovat v obou jazycích všechny konferenční příspěvky a bude distribuován primárně všem přednášejícím, rakouským partnerům, EDE, krajským úřadům, příslušným krajským radním a krajským organizacímAPSS ČR.V případě zá-jmu je možno si jej vyžádat v elektronické nebo tištěné podobě v kanceláři Asociace.

Mgr.Magda Kocábová Zdeněk Kašpárek

republice a Rakousku

Page 11 - APSSCR_kveten final

This is a SEO version of APSSCR_kveten final. Click here to view full version

« Previous Page Table of Contents Next Page »